لیپولیزر و هزینه پیکرتراشی

لیپولیزر و هزینه پیکرتراشی

پیکرتراشی  که به لیپولیزر معروف است روشی کم تهاجمی برای حذف چربی به طور دائمی است که باعث سفت شدن پوست نیز می شود. این روش که نوعی لیپوساکشن پیشرفته با کمک لیزر به حساب می آید، برای بیمارانی مناسب است که می خواهند چربی اضافی را از نواحی مانند شکم، پهلو، ران، بازو، صورت و باسن از بین ببرند. این روش همچنین برای از بین بردن چربی اضافی در ناحیه غبغب و گردن به کار می رود. لیپولیز معمولا به تنهایی انجام شده اما برای نتایج بهتر می تواند به همراه لیپوساکشن (واتر جت) نیز انجام شود.

توجه داشته باشید که استفاده از لیزر لیپولیز به افرادی که به چاقی مفرط مبتلا هستند، توصیه نمی‌شود چون این روش برای پیکرتراشی، لاغری موضعی و فرم بخشیدن به اندام ها طراحی شده نه برای کاهش وزن. به طور کلی کاندید مناسب برای این روش کسی است که وزنش در حد نرمال بوده و تنها در بعضی نقاط بدنش چربی اضافی دارد.

نحوه انجام لیزر لیپولیز

ابتدا جراح با استفاده از بیحسی موضعی یک برش ریز یک الی دو میلی متری در پوست ایجاد و یک کانولا که حاوی فیبر نوری است را وارد پوست می کند. اشعه لیزر تابیده شده بر بافت های چربی موجب آب شدن و تبدیل آنها به مایع خواهد شد. هنگامی که چربی ها در اثر تابش لیزر به حالت مایع درمی آیند، گرمای لیزر باعث تقویت سفت کنندگی پوست در نواحی اطراف نیز می شود. اگر چربی های آب شده حجم کمی داشته باشند از طریق بدن جذب و اگر حجم آنها بیش از ۵۰۰ میلی لیتر باشد، به وسیله عمل مکش از بدن تخلیه می شوند. برخلاف لیپوساکشن، در لیزر لیپولیز نیازی به بیهوشی نیست، میزان کبودی و ورم بسیار کم بوده و دوره نقاهت آن کوتاه است.

لیفت بدن

انواع مختلفی ازجراحی های لیفت وجود دارد که می توانند در پیکرتراشی نیز مورد استفاده قرار گیرند. این عمل برای افرادی مناسب است که علاوه بر چربی اضافی دارای پوستی شل نیز هستند. لیفت هایی که در پیکرتراشی انجام می شوند شامل لیفت سینه، لیفت باسن و لیفت بازو می باشد. بسته به اهداف فرد عمل جراحی ای مانند لیفت می تواند نتایج چشمگیرتری را نسبت به روش های غیر جراحی داشته باشد. بهترین راه برای انتخاب روش جراحی که با اهداف شما هم سو باشد مراجعه به مطب پزشک جهت مشاوره است.

جراحی لیفت بدن یکی از عمل های رایجی است که پس از کاهش وزن برای درمان پوست اضافی، سلولیت و بهبود ظاهر بدن انجام می شود. اگر وزنتان را ثابت نگه دارید نتایج این جراحی دائمی خواهد بود اما در هر حال نمی توان جلوی روند طبیعی پیری را گرفت و با بالا رفتن سن ممکن است سفتی پوست به مرور از دست برود.

 

پیکرتراشی لیپولیز

نحوه انجام لیفت بدن

جراحی لیفت بدن تحت بیهوشی عمومی در کلینیک یا بیمارستان انجام می شود و فرد یک تا دو شب بستری خواهد بود. مدت زمان انجام جراحی لیفت بدن و گستردگی آن تا حد زیادی به نیاز های فرد بستگی دارد. لیفت کامل قسمت پایینی بدن شامل باسن، شکم، کمر و ران ها را می توان در یک جراحی انجام داد. این جراحی شامل ایجاد یک برش در کمر یا اندکی پایین تر از آن، برداشتن پوست اضافی و کشیدن و بستن پوست به کمک بخیه می باشد. طول و الگوی برش به مقدار و محل پوست اضافی بستگی دارد.

برای حذف چربی و رسیدن به ظاهری بهتر ممکن است جراح از لیپوساکشن نیز استفاده کند. بخیه های کمکی در نواحی عمیق پوست به ایجاد کانتورهای جدید کمک می کنند. به دلیل اینکه باسن پس از کاهش وزن شدید صاف می شود ممکن است همزمان با لیفت، عمل پروتز باسن نیز انجام شود.

مانند هر جراحی دیگری، لیفت بدن ممکن است خطراتی داشته باشد مانند افتادگی مجدد پوست، نیاز به عمل های زیبایی دیگر و یا باقی ماندن آثار زخم. هرچه شاخص توده بدنی بالاتر باشد، احتمال عوارض هم بیشتر خواهد بود. خونریزی، عفونت، از بین رفتن بافت، زخم های غیر طبیعی و تشکیل سرم از عوارض احتمالی لیفت بدن هستند. پزشک باید قبل از عمل درمورد فواید و خطرات عمل با شما صحبت کند اما با این اوصاف باید گفت که نتیجه این جراحی برای اکثر افراد رضایت بخش بوده و مشکل خاصی پیش نمی آید.

آیا می توان عمل های پیکرتراشی را ترکیب کرد؟

گاهی اوقات بهترین نتایج برای بعضی افراد زمانی حاصل می شود که چندین عمل پیکرتراشی را باهم انجام دهند. پزشک در هنگام مشاوره درمورد خواسته ها و اهدافتان سؤالاتی می پرسد که بگوید چه عمل هایی می تواند شما را به نتایج دلخواهتان برساند.

دوره بهبودی پس از جراحی پیکرتراشی

مدت و نحوه بهبودی پس از پیکرتراشی به چندین عامل بستگی دارد:

 • اول اینکه مدت و نحوه بهبودی به روشی که انتخاب می کنید بستگی دارد. روش های تهاجمی تر تغییرات چشمگیرتری را ایجاد می کنند اما دوره نقاهت بعد از آن ها طولانی تر است. تغییرات جزئی تر دوره نقاهت کوتاه تری دارند. امروزه از روش های پیکرتراشی کم تهاجم تری استفاده می کنند که دوره نقاهت در آن ها کوتاه تر بوده و درد و ورم کمتری دارند.
 • مدت زمان بهبودی همچنین به آناتومی بدن و سلامت شما بستگی دارد. برخی افراد چنان دوره بهبودی راحتی دارند که چند روز پس از عمل می توانند به محل کارشان بازگردند. دوره بهبودی برخی دیگر متفاوت است. مثلا بعضی افراد ممکن است کبودی شدیدی داشته باشند ولی در برخی این کبودی خیلی کم باشد. همچنین تمام انواع روش های پیکرتراشی با ورم همراه هستند که زمان از بین رفتن آن در هر کس متفاوت است.
 • عامل دیگری که باید در نظر گرفت این است که عمل جراحی روی کدام قسمت بدن انجام می شود. مثلا عملی که در ناحیه گردن انجام می شود توانایی شما را برای بلند کردن اجسام یا بالا رفتن از پله ها تحت تأثیر قرار نمی دهد اما اگر پیکرتراشی را برای ران یا باسن انجام دهید در روزهای اول برای حرکت محدودیت هایی خواهید داشت.

پیکرتراشی هزینه

پس از جراحی انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

باید بدانید که بیهوشی عمومی و حداقل یک شب بستری شدن در بیمارستان برای عمل های پیکرتراشی الزامی است. خطرات اصلی این جراحی شامل مشکلات بهبود زخم، عدم تقارن و نقص هایی در شکل بدن که دائمی اند می باشد.

پس از عمل ممکن است از لوله های تخلیه برای خارج شدن مایعات اضافی یا خونی که در محل جراحی جمع می شود استفاده شود. پزشک درمورد نحوه استفاده و مراقبت از این لوله ها به شما توضیح داده و از شما می خواهد که به مدت ۶ الی ۸ هفته از گن استفاده کنید.

دشواری های اولیه ممکن است تا ۴ هفته ادامه داشته باشد اما بهبودی کامل بعد از چندین ماه حاصل می شود. گستردگی زخم ها بر اساس روش عمل متفاوت خواهد بود. برای مثال زخم های ناشی از ابدومینوپلاستی نسبت به لیپوماتیک بزرگتر خواهند بود.

پزشک برای دوره بهبودی به شما دستورالعمل هایی خواهد داد که اطلاعاتی راجع به نحوه مراقبت از محل برش ها و مسکن هایی که باید مصرف شوند را در برمی گیرد. بیماران بعد از پیکرتراشی کمی درد و ورم خواهند داشت. برای جلوگیری از باز شدن بخیه ها به دلیل فعالیت زیاد توصیه می شود که در روزهای اول بعد از عمل کسی در خانه باشد که در انجام کارها به شما کمک کند. برای کاهش ورم از بانداژ استفاده می شود و بخیه ها معمولا ظرف ده روز کشیده می شوند. شما نباید حداقل به مدت ۶ هفته ورزش یا تمرین های سنگین انجام دهید.

در دوره بهبودی باید از خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین و فشار آوردن به خود اجتناب کنید. اگر پیکرتراشی روی شکم یا ران ها انجام شده است باید از صاف ایستادن به مدت زیاد و فشار آوردن به محل بخیه ها خودداری کنید و در هنگام خواب زیر زانوهای خود بالشت بگذارید. برای به حداقل رساندن خطر لخته شدن خون در پاها باید سعی کنید هر چه زودتر پس از عمل سرپا بایستید و راه بروید و همچنین مایعات زیاد مصرف کنید.

انتخاب جراح لیپوماتیک : جراحی را انتخاب کنید که قابل اعتماد باشد

باید براساس موارد زیر جراح خود را انتخاب کنید:

 • تحصیلات و مدارک
 • تجربه در انجام عمل لیپوماتیک
 • میزان احساس راحتی با او

پس از یافتن جراحی که در عمل لیپوماتیک تجربه دارد، لازم است که برای مشاوره به مطب او مراجعه کنید. معمولا برای ویزیت اولیه هزینه ای باید پرداخت کنید که از هزینه خود جراحی جداست.

مشاوره جهت جراحی

در جلسه مشاوره، پزشک درمورد انتظارات و خواسته های شما از عمل لیپوماتیک می پرسد و بسته به شرایط شما مانند قد، وزن و میزان چربی تشخیص می دهد که آیا انتظاراتتان معقولانه است یا نه. همچنین بر اساس توده چربی یا نواحی که نیاز به جراحی دارد تعداد جلسات احتمالی برای عمل را مشخص خواهد کرد. مواردی که پزشک در جلسه مشاوره مد نظر قرار داده و بررسی می کند در ذیل توضیح داده شده است:

 • سابقه بیماری هایی مانند دیابت کنترل نشده، فشار خون بالا، بیماری های قلبی مثل انفارکتوس میوکارد یا مغز، جراحی های قبلی به خصوص در ناحیه مورد نظر، بیماری های مزمن مثل سرطان، لوپوس، بیماری های مربوط به ضعف دستگاه ایمنی و غیره.
 • سابقه مصرف دارو به خصوص داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین، وارفارین، پلاویکس و داروهای ضعیف تر مانند پروفن، خانواده آن، ویتامین و آمیودارون سایمتیدین، سیپروفلوکساسین، فلوکستین، فلوکونازول، مترونیدازول، کوتریموکسازول، کلاریترومایسین، اریترومایسین، کتوکونازول، وراپامیل، سرترالین، دیلتیازم، نیفدیپین، متوپرولول، تتراسایکلین، دانازول، الپرازولام، سیمواستاتین.
 • ارزیابی های روانشناختی از نظر سابقه عمل های مشابه، تغییرات پی در پی وزن، فعالیت بدنی، میزان تحمل بیمار در دوره بهبودی.
 • انجام سونوگرافی برای تعیین قطر چربی زیر پوست، احتمال فتق و … .
 • ۵٫انجام آزمایشات خون برای تشخیص کم خونی، عملکرد کبد و کلیه، تست بارداری در زنان، آزمایش های انعقادی و آزمایش های تشخیصی مانند هپاتیت و … .

 

نقاهت لیپوماتیک

 

سؤالاتی که باید از پزشک پرسید

 شما می توانید در هنگام مشاوره از سؤالات زیر استفاده کنید:

 • آیا من متقاضی خوبی برای عمل لیپوماتیک هستم؟
 • آیا انتظاراتی که از لیپوماتیک دارم منطقی و واقع گرایانه هستند؟
 • آیا عکس های قبل و بعد از عمل دارید که بتوانم ببینم؟
 • آیا جای زخم هایم مشخص خواهند بود؟
 • چه نوع بیهوشی را به من توصیه می کنید؟
 • هزینه های این جراحی چقدر است؟
 • برای رسیدن به بهترین نتیجه چه انتظاراتی از من می رود؟
 • دوره نقاهت من چگونه خواهد بود و کی می توانم دوباره کارهای روزمره ام را انجام دهم؟
 • خطرات و عوارض لیپوماتیک چه هستند؟
 • اگر عارضه ای پیش آمد چه می کنید؟
 • اگر نتایجی که توافق کرده بودیم بعد از جراحی حاصل نشد چه باید کرد؟

 

هزینه لیپوماتیک

 

نکات مهم دیگر بعد از لیپوماتیک

 • به دلیل تأثیر داروهای بیهوشی و آرامبخش هایی که در حین عمل استفاده می شوند توصیه می شود که با یک همراه به خانه برگردید.
 • اگر لیپوماتیک با بی حسی موضعی انجام شود که معمولا این گونه است، بلافاصله می توانید به رژیم معمول خود بازگردید.
 • به اندازه کافی آب، آبمیوه یا نوشیدنی های غیرالکلی بنوشید تا از کمبود آب جلوگیری شود. از خوردن الکل به مدت ۴۸ ساعت قبل و بعد از عمل پرهیز کنید.
 • برای چند ساعت اول بعد از لیپوماتیک استراحت مطلق توصیه می شود. تا ۱۸ ساعت رانندگی نکنید.
 • در روز جراحی در صورت تمایل می توانید راه بروید.
 • در صورت پارگی زیاد پوست شکم، نشستن با زاویه ۹۰ درجه تا سه روز ممنوع است.
 • یک روز بعد از مرخص شدن، می توانید فعالیت فیزیکی روزانه تان را انجام دهید. همچنین ۲تا ۴ روز پس از جراحی می توانید ورزش را از سر بگیرید. پیشنهاد می شود که با ورزش نرمال شروع کنید سپس فعالیت های بدنی روزانه تان را تقویت کنید. هر چه تحرک شما در روزهای اول بیشتر باشد، تخلیه مایعات بهتر خواهد بود.

خطرات جراحی کاشت مو کدام اند ؟

جراحی کاشت مو اگر توسط جراح با تجربه و حاذق انجام شود خطری ایجاد نخواهد کرد. با این حال افراد در واکنش های جسمی و نوع بهبودی بسیار متفاوت هستند و نتیجه هرگز به طور کامل قابل پیش بینی نیست.

در این عمل نیز ممکن است مانند هر عمل دیگری عفونت ایجاد شود. در نتیجه روش های برش از پشت سر نیز امکان دارد خونریزی شدید و یا زخم های بزرگ ایجاد شود.

در عمل کاشت مو این احتمال وجود دارد که بعضی از پیوندها نگیرند. ریزش مو های کاشته شده نرمال است اما گاهی اوقات فولیکول از بین می رود و جراحی باید تکرار شود.

برخی بیماران ممکن است متوجه برآمدگی های کوچکی روی سرشان شوند که در نقاط پیوند تشکیل می شوند که می توانند با موهای اطراف پوشانده شوند.

هنگامی که ریزش مو بعد از کاشت بیشتر شد، ممکن است ظاهری “لکه لکه” ایجاد شود به خصوص اگر موهای کاشته شده در کنار موهایی باشند که همچنان ریزش دارند. اگر این مورد اتفاق بیفتد جراحی دیگری لازم است.

 

خطرات کاشت مو

به طور کلی، عوارض جانبی کاشت مو که معمولا علائمی طبیعی هستند و ظرف چند هفته از بین می روند شامل موارد زیر می شوند:

 • خونریزی
 • عفونت
 • ورم پوست سر
 • کبودی زیر چشم ها
 • تشکیل پوسته  که در واقع لایه پوست خشک شده در محل عمل است
 • بی حسی یا کاهش حساسیت در محل عمل
 • خارش
 • ریزش ناگهانی اما موقتی موهای کاشته شده
 • دسته های موی غیر طبیعی

چگونه برای جراحی کاشت مو آماده شوم ؟

جراح قبل از عمل دستورالعمل های خاصی را در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی به شما خواهد داد. رعایت این دستورالعمل ها کمک می کند که جراحی راحتتر انجام شود. اگر سیگار می کشید باید حداقل یک یا دو هفته قبل از عمل آن را کنار بگذارید زیرا سیگار کشیدن مانع جریان خون به پوست می شود و در بهبودی اختلال ایجاد کند.

باید با کسی هماهنگ کنید که پس از عمل شما را به خانه برساند. یک یا دو روز بعد از عمل استراحت کنید و در صورت نیاز برای انجام کارهایتان از کسی کمک بگیرید.

مکان جراحی

جراحی کاشت مو معمولا در مطب دکتر یا کلینیک انجام می شود و به ندرت به بستری شدن نیاز دارد.

نوع بیهوشی

برای جراحی کاشت مو با هر تکنیکی که انجام شود معمولا از بی حسی موضعی همراه با تزریق داروهای آرام‌بخش داخل وریدی استفاده می شود. پوست سرتان نسبت به درد بی حس خواهد بود ولی ممکن است کمی لمس و فشار را حس کنید. در موارد پیچیده و خاص ممکن است از بیهوشی استفاده شود که باعث می شود در حین عمل خواب باشید و متوجه چیزی نشوید.

 

https://www.instagram.com/iran.plasticsurgeon/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *